Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
170 postów 8924 komentarze

bez kropki

bez kropki - Zwyczajnie. Po ziemi:). Na prosty chłopski rozum baby:). [Grafika pochodzi z galerii obrazów Aleksandra Horopa www.horopgaleria.bloog.pl (za zgodą Autora)]

Pierwiastki ziem rzadkich – lektura obowiązkowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polecam artykuł Pawła Rydera i Moniki Nowak „Przegląd głównych minerałów pierwiastków ziem rzadkich – złoto XXI wieku” zamieszczony w czerwcowym „Przeglądzie Geologicznym” dostępny pod tym linkiem:

 www.pgi.gov.pl/pl/wydawnictwa-geologiczne-pig-pib/czasopisma/przeglad-geologiczny/5588-przegld-geologiczny-2015-06-tom-63

W tym przeglądowym artykule krótko wyjaśniono co to są za jedne te „ziemie rzadkie”, do czego się stosuje wydobywane z nich „egzotyczne” metale i gdzie ich możemy szukać w Polsce. Są też linki i odnośniki literaturowe, które mogą być punktem wyjścia do dalszych rozważań własnych. Szczegółowe litanie geologiczne laik może sobie pominąć, ale warto się ogólnie zorientować skąd będzie wiał wiatr polityczny w najbliższych dziesięcioleciach;).

Szczególnej uwadze Czytelników polecam:
- rys. 2 – częstość występowania pierwiastków chemicznych w skorupie ziemskiej – tu proszę popatrzeć jak mało jest w niej renu, tego renu, który mamy z naszego KGHM, a który prawie w całości sprzedajemy do Niemiec,
- fakt, że znaczące złoża pierwiastków ziem rzadkich są w Chinach.

 

 

 Poza tym z zagadnień okołogeologicznych interesująco wygląda reklama książki „Wapń i magnez w wodach podziemnych – występowanie i znaczenie dla zdrowia”. Szczegóły tej reklamy, o, tu:
www.pgi.gov.pl/pl/wydawnictwa-geologiczne-pig-pib/ksiazki/naukowe-i-metodyczne/5291-calcium-and-magnesium-in-groundwater

Jest też nowa pozycja z serii „Nauka dla ciekawych”, tym razem o kopali soli w Wieliczce:

 www.wydawnictwoagh.pl/KOPALNIA-SOLI-WIELICZKA;s,karta,id,1019

Do żadnej z tych książek jeszcze nie dotarłam (cóóóż… prowincja, jazda wołami – te sprawy - hihi), ale informuję o nich, bo zapowiadają się ciekawie (mam nadzieję, że takie również są).

 

KOMENTARZE

 • @Kropka
  O, to i tak lepiej, bo słyszałem, że kiedyś szlam poflotacyjny z dużą ilością srebra przerabiano by je odzyskać, a pozostałość po tym procesie sprzedawano za granice, bo nie było u nas technologii do odzyskiwania metali ziem rzadkich.
  A, jest jeszcze kopalnia Krzemianka na Suwalszczyźnie, którą mieli otworzyć za Gierka, ale zaczął sie kryzys i kopalnię szlag trafił, ale za to ocalała przyroda, bo chcieli nam osuszyć jeziora.

  O anomaliach magnetycznych Wy słyszeli, ha? Chyba najbardziej znana to koło Kurska.
  O anomalii w rejonie Suwałk wiedziano od dawna, a to jest od czasu wykonywania pierwszych lotów samolotami, ale dopiero po wojnie, pod koniec lat 50-tych odkryto złoże, które po wierceniach na przełomie lat 50/60 zlokalizowano w rejonie Krzemianki i Udrynia. Na początku lat 80-tych udokumentowano złoże zalegające na głębokości od 850 do 2300 m zawierające od 1 do 2 mld ton rudy polimetalicznej (są również bardziej optymistyczne szacowania), zawierającej około 27% żelaza, 7% tytanu i 0,3% wanadu, a nadkład stanowi doskonały materiał budowlany zwany anortozytem. Za E. Gierka zapadła decyzja o uruchomieniu wydobycia rudy w tym rejonie. Ze względu na unikalność krajobrazu i potencjalne odwodnienie eksploatowanego terenu wykonano obszerną ocenę oddziaływania projektowanej kopalni Krzemianka na środowisko. Zaciągnięto w ówczesnej RFN kredyt na uruchomienie Kopalni i Zakładu Wzbogacania Rud Polimetalicznych Krzemianka. Ruszyła inwestycja, ale zapaść ekonomiczna kraju w latach 80-tych położyła tę inwestycję całkowicie i całe szczęście.

  Czasami lubimy kryzys, nawet u nas. ;)
 • :)))
  Pozdrawiam Cię serdecznie Bez kropki. Uśmiech ślę :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej